Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie dyskusyjne w ramach cyku spotkań „Szanowne Państwo”. W tej formule staramy się od jakiegoś czasu rozmawiać o sprawach ważnych (niekoniecznie bieżących) dla funkcjonowania kraju. Tym razem porozmawiamy o „makro” planach i strategiach rozwoju formułowanych na poziomie kraju. Zastanowimy się, jak nowoczesny menadżer publiczny może przewodzić pracom nad tworzeniem strategii – w sposób, który sprawi, że nie pozostaną one zbierającym kurz opasłym dokumentem schowanym w szufladzie.
Strategia to hasło przebojem podbijające polską administrację. Na poziomie lokalnym, posiadanie stale uaktualnianych dokumentów strategicznych to warunek ubiegania się o unijne dotacje. W rezultacie powstała już cała industria profesjonalnych „pisaczy strategii” dla jednostek samorządu terytorialnego. Na poziomie krajowym, niemal każdy rząd w ostatnich kilkunastu latach ogłaszał śmiałe wizje o charakterze strategicznym. Mowa tu zarówno o dokumentach sektorowych, jak i przede wszystkim o wielkich planach rozwoju gospodarczego i społecznego: tzw. planie Hausnera (Narodowy Plan Rozwoju 2007-2013), tzw. strategii Boniego (raport Polska 2030) i opracowywanym obecnie tzw. planie Morawieckiego, czyli Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak pokazują jednak doświadczenia, ogromnym wyzwaniem jest nie tylko przygotowanie samej strategii ale jej realizacja. Chcemy porozmawiać o tym dlaczego tak się dzieje.
Spotkanie rozpoczną prof. Maciej Kisilowski z Central European University oraz dr Izabela Kisilowska z jednej z wiodących międzynarodowych firm doradztwa strategicznego. Ich wydana niedawno „Administrategia” (Administrategy) to poradnik aplikujący do warunków polskiego sektora publicznego praktyki zarządzania strategicznego stosowane w przedsięwzięciach komercyjnych, szczególnie z branż opartych na wiedzy.
Te dobre praktyki skonfrontujemy następnie z polską rzeczywistością, w dyskusji z uczestnikami i współtwórcami flagowych projektów strategicznych podejmowanych w ostatnich piętnastu latach.
W dyskusji wezmą udział:
=> Dagmir Długosz, współpracownik Jerzego Hausnera, członek zespołu tworzącego Narodowy Plan Rozwoju 2007-13
=> Lidia Kołucka-Żuk, członkini Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów pracującego nad raportem Polska 2030
=> dr Piotr Żuber, dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju – obecny przy powstawaniu większości dokumentów strategicznych w ciągu ostatnich lat, w szczególności w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.
Rzecz jasna, po wstępnej wymianie poglądów przez naszych gości, zaprosimy do dyskusji wszystkich uczestników.
Event organizers
Marzyciele i Rzemieślnicy
“Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych”, znajdujący się na III piętrze Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy, przy ul. Brackiej 25 w Warszawie, to miejsce, które ma wspierać rozwój miasta, jego mieszkańców, inicjować mądre zmiany i poprawiać jakość życia. Tworzymy je z myślą o kreatywnych, nieszablonowych osobach, którym bliskie się zagadnienia jakości życia w mieście, dbania o jego przestrzeń, a także realizacji różnych polityk publicznych.