Retrospekcja z perspektywy developera / Skalowanie retrospekcji

May 9, 2016 · Łódź, Poland

Plan spotkania

Spotkanie dzielimy na dwie sekcje:

• Retrospekcja z perspektywy developera - Michał Lewandowski

• Skalowanie retrospekcji - Daniel Rurarz

Każda część powinna zająć około 50min.


| Retrospekcja z perspektywy developera |

Czy w waszym zespole nie są prowadzone retrospekcje? Czy popadliście w rutynę, a retrospekcje stają się mało atrakcyjne? Czy uczestniczenie w retrospekcji staje się sposobem na posiedzenie i uniknięcie pracy? A może jesteś jesteś developerem i budzi się w Tobie potrzeba prowadzenia takiego spotkania?

Jeżeli na większość tych pytań odpowiedź brzmi twierdząco, zapraszam na spotkanie.

Retrospekcja jest podstawowym narzędziem do wprowadzania usprawnień w “samo organizującym się zespole”. Drobne usprawnienia, wynikające z retrospekcji mają ogromny wpływ na wydajność pracy zespołu. Spotkanie zacznę od umieszczenia i uzasadnienia retrospekcji w zespole deweloperskim.

W drugiej części spotkania przedstawię wszystkie narzędzia jakie poznałem lub z jakimi się zetknąłem. Pokażę aktywności które sprawią, że retrospekcje będą ciekawe oraz będą usprawniały nawet najlepsze zespoły. Pokażę też kilka sposobów jak wybrnąć z trudnej sytuacji, oraz jak doskonalić siebie jako osobę prowadzącą retrospektywę.

Co będzie unikalne w tym spotkaniu? Jestem programistą i przedstawię punkt widzenia osoby technicznej, która samodzielnie zgłębiała sztukę prowadzenia retrospekcji.

O prelegencie:
Nazywam się Michał Lewandowski. Jestem software developerem. Przez ostatnie kilka lat mojej pracy zajmowałem się różnymi rzeczami związanymi z wytwarzaniem oprogramowania, począwszy od analizy wymagań, przez prowadzenie zespołu, samo kodowanie, kończywszy na utrzymaniu i odpalaniu systemu. Jestem przekonany, że każdy profesjonalista, oprócz twardych umiejętności związanych z kodowaniem, powinien mieć rozwinięte umiejętności miękkie. Takie połączenie pozwoli nam produkować oprogramowanie najwyższej jakości, wysoce utrzymywalne, z którego zadowoleni są użytkownicy.


| Skalowanie retrospekcji |

Jak retrospekcje prowadzone w zespołach na koniec sprintu mają się do problemów i usprawnień dotyczących szerszego kontekstu - wielu sprintów bądź wielu zespołów?

W pierwszej części chcę opowiedzieć w jaki sposób przeprowadzać retrospekcje

• dotyczące dłuższego odcinka czasu,

• kilku zespołów - zsynchronizowanych bądź nie,

• większej grupy ludzi, niekoniecznie zespołów pracujących nad tą samą funkcjonalnością.

Chciałbym się skupić, przede wszystkim, na tym jaką wartość dają poszczególne podejścia, jakiego rodzaju problemy można odkryć i zaadresować, co robić a czego unikać.

W drugiej części, prowadzonej w formie dyskusji, chciałbym usłyszeć jakie są Wasze doświadczenia na polu prowadzanie retrospekcji dla większych grup lub dłuższych odcinków czasu.

O prelegencie:
Daniel Rurarz, Scrum Master w firmie SEQR, ponad 10 lat doświadczenia w branży wytwarzania oprogramowania jako programista, project manager i scrum master. Pracował w projektach od oprogramowania na SmartCard po rozwiązania High Performance Computing.

Event organizers

Are you organizing Retrospekcja z perspektywy developera / Skalowanie retrospekcji?

Claim the event and start manage its content.

I am the organizer
Social
Rating

based on 0 reviews