Promocja i fundraising, a rozwój publiczności

Nov 22, 2016 · Warszawa, Poland

WIDOK NA WIDOWNIĘ
cykl 10 inspiracyjno-integracyjnych spotkań z zakresu rozwoju widowni
wrzesień-grudzień 2016
wstęp wolny


08 SPOTKANIE „Promocja i fundraising, a rozwój publiczności”

22 listopada (wtorek), g. 18:00
Miejsce: Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25, III piętro, Warszawa

Pomysłodawczyni i opiekunka cyklu: Joanna Tabaka, Widok na Widownię // Audience on Sight

Zaproszeni goście:
Miriam Kołak, Narodowe Centrum Kultury
Olga Michalik, Łazienki Królewskie
/więcej o naszych gościach poniżej/

Badania publiczności jasno pokazują, że widzowie nie czytają recenzji wydarzeń kulturalnych. Plakaty i ulotki zazwyczaj lądują na śmietniku lub ewentualnie na lodówce, jeśli są wystarczająco estetyczne. W wyborze sposobów spędzania wolnego czasu najczęściej pomagają kulturalnie zorientowani znajomi. Widzowie, więc często nie wiedzą na co i gdzie się wybierają. (O tak proszę się nie dziwić, wskazało na to badanie teatrów warszawskich → https://issuu.com/instytut.teatralny/docs/badanie_publicznosci_teatrow_w_stolicy-raport)
Jaka jest więc rola działów promocji instytucji kultury? Czy sposób komunikacji z publicznością powinien ulec zmianie? Czy ten dział nie powinien najwięcej korzystać z wiedzy z zakresu rozwoju publiczności? Jakie innowacje powinny być brane pod uwagę w komunikacji i czy zamiast działów promocji nie powinny powstać np. „działy budowania relacji”?

Z drugiej strony przyjrzyjmy się pozyskiwaniu funduszy na rzecz organizacji kulturalnej. Bardzo często wymaga się od nas ilościowych nie jakościowych danych przy składaniu czy rozliczaniu wniosków. Nikt nie pyta czy te kilka osób przeżyło coś ważnego. Nie zastanawiamy się do jakiej grupy chcemy dotrzeć i jak to zrobić. Robimy kopiuj-wklej z poprzednich wniosków. Niestety często też (przy zagwarantowanych finansowaniu miejskim lub państwowym) publiczności nie traktuje się, jak potencjalnych darczyńców, a przecież każdy kto przekracza nasz próg może okazać się prezesem banku. :) Za granicą są całe działy poświęcone budowaniu relacji z tzw. „dojnymi krowami”, czyli widzami, którzy są fanami miejsca, a przy okazji są cenni dla instytucji w sposób dosłowny.
Naturalnie każdy widz może stać się potencjalną cegiełką wspierającą nas w okresie kryzysu lub kiedy chcemy coś zrobić niezależnie. Pokazują to sukcesy portali crowdfundingowych takich, jak www.wspieramkulture.pl czy www.polakpotrafi.pl. Badania i praktyki zagraniczne pokazuję, iż budowanie długotrwałej i dwustronnej relacji z publicznością przysługuje się dywersyfikacji i wzroście przychodów instytucji. Tak tak, zatem wdrożenie audience development może się dosłownie opłacać. Ale oczywiście, najlepiej, jeśli jest to świadomość, a nie główna motywacja. Wdrożenie rozwoju publiczności w instytucji to ciężka i rozłożona w czasie praca wszystkich osób zatrudnionych w instytucji, a nie skrót , czy zestaw sztuczek do zwiększenia frekwencji czy przychodów.

Serdecznie zapraszamy na ósme już spotkanie z cyklu Widok na Widownie.


Poznajmy lepiej zaproszonych gości:
Olga Michalik
Kuratorka programów i wystaw edukacyjnych, managerka kultury.
Realizuje programy odpowiedzialności społecznej współfinansowane ze środków publicznych i prywatnych w sektorze kultury i sztuki. We współpracy z warszawskimi fundacjami i organizacjami prowadzi projekty aktywizacji społeczności lokalnych i środowisk zagrożonych wykluczeniem kulturowym. W Muzeum Łazienki Królewskie jako specjalista ds. dostępności koordynuje autorski program Muzeum Dostępne. Odpowiada za merytoryczne przygotowanie komponentów do wniosków, wdrażanie rozwiązań i ich koordynację w ramach projektów twardych i miękkich realizowanych z strukturalnych POIiŚ, funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz programów ministerialnych.

Miriam Kołak
Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją Animacja Kultury. Dzięki specjalizacji brała udział w takich projektach animacyjnych jak "Szkoła Mobilna" Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej oraz w realizowanym przy współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę "Klubie Sportów Miejskich Skarpa". Od 2012 roku współpracuje z Narodowym Centrum Kultury. Swoją przygodę z NCK rozpoczęła od inicjatyw kierowanych do animatorów kultury – współprowadziła portal platformakultury.pl oraz pracowała przy organizacji Ogólnopolskich Giełd Projektów. Obecnie zajmuje się głównie działaniami związanymi z komunikacją oraz promocją NCK. Na swoim koncie ma administrację profilami Platformy Kultury, NCK oraz tworzenie i koordynację profili Wschód Kultury i Narodowe Czytanie na portalu Facebook, a także administrowanie kontami NCK na portalach: YouTube, Instagram oraz Twitter.
Prywatnie szuka inspiracji i praktycznych trików na Pintereście, śledzi ulubionych YouTuberów i szuka pomocy w ich tutorialach.
--

O CYKLU:
W ramach 10, cotygodniowych spotkań omówimy razem z praktykami z danego zakresu aspekty związane z funkcjonowaniem widzów na terenie różnych typów publicznych instytucji kultury (teatrów, muzeów, bibliotek, kin i domów kultury) w zakresie teorii zarządzania bazującego na idei Audience Development (rozwoju publiczności). Zdefiniujemy i przedstawimy zjawisko Audience Development. Wybierzemy i przedstawimy dobre praktyki. Zastanawiamy się nad problemami i barierami wprowadzania praktyk przyjaznych widzowi. Opowiemy o specyfice pracy z publicznością szczególnej uwagi: osobami z niepełnosprawnościami, rodzicami z dziećmi, seniorami. Zobaczymy czy instytucje kultury są gotowe na przyjęcie turysty polskiego i zagranicznego. Chcemy zainspirować wymianę myśli i doświadczeń, a także integrację środowiska pracowników instytucji kultury nie tylko na poziomie menadżerskim, lecz także osób piastujących stanowiska niższego szczebla: m.in. edukatorów, PRowców, pracowników informacji, kuratorów, koordynatorów. Chcemy pokazać, że w kulturze nie ma konkurencji, jest wspólne inspirowanie, edukowanie i rozwijanie umiejętności, pasji i wiedzy obecnej/potencjalnej publiczności.

Proponowany cykl ma dać przestrzeń do otwartej debaty, która nie tylko ma pomóc uzyskać podstawową wiedzę, ale wspólnie wypracować przykładowy sposób wprowadzania zmiany oraz ścieżki działania, które nie wypalają i nie obciążają inspiratorów tychże zmian. Zorganizowanie odpowiednio merytorycznie wybranych tematów razem z ekspertami i odbiorcami (widzami) dla pracowników instytucji pozwoli zainspirować, zmotywować i przekonać do zmiany myślenia na bliższe publiczności. W efekcie może przyspieszyć zmiany w podejściu do tworzenia oferty, programowania i dostępności wydarzeń, ale i samego ośrodka kultury. Tylko po przez dostęp do wiedzy i wymianę doświadczeń, ale i poczucie wspólnoty jesteśmy w stanie zmienić obraz polskich instytucji na otwarte i przyjazne centra kultury, gdzie widz czuje się bezpieczny, wysłuchany i ważny.

--

Pomysłodawczyni i opiekunka cyklu: Joanna Tabaka

Trenerka, specjalista ds. promocji oraz budowania strategii rozwoju publiczności w sektorze kultury. Studiowała Psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz Umeå Universitet w Szwecji. Od ponad 7 lat związana z warszawskimi instytucjami i projektami kulturalnymi: m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia, TR Warszawa, Teatr Żydowski, Zielony Jazdów. Jest certyfikowanym koordynatorem wolontariatu kulturalnego. Prowadzi cykl spotkań dla dojrzałego widza w CSW Zamek Ujazdowski. Zakochana w warszawskim Żoliborzu angażowała się w promocję i budowanie strategii komunikacji lokalnych wydarzeń i miejsc takich, jak.: Imieniny Joli Bord, Urodziny Placu Wilsona, Kawiarnia Fawory. Realizowała szkolenia z zakresu promocji kultury i audience development m.in. dla uczestników Kongresu Menadżerów Kultury, Narodowego Centrum Kultury, Fundacji Ari Ari, Fundacji Obserwatorium, Mazowieckiego Instytutu Kultury, Fundacji „Dom Kultury”, inicjatywy „Kino Za Rogiem” i in. Poprzez nabyte doświadczenie umiejętnie łączy świat biznesu i kultury. Prowadzi autorski blog pt. „Widok na Widownię”.


KOLEJNE SPOTKANIA:
09 – 1 grudnia (czwartek), 18:00, porozmawiamy o tym, jak budować relację i więź z publicznością poprzez działania wolontariackie, Centrum Myśli Jana Pawła II.
OSTATNIE 10 - 10 grudnia (sobota), i tu będzie NIESPODZIANKA, bo zobaczymy nową instytucję zaraz przed otwarciem! :) Będzie to spotkanie zamykające cykl, więc planujemy celebrację.

ZAPRASZAMY i dziękujemy za zainteresowanie!

--

Cykl spotkań realizowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Event organizers
  • Marzyciele i Rzemieślnicy

    “Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych”, znajdujący się na III piętrze Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy, przy ul. Brackiej 25 w Warszawie, to miejsce, które ma wspierać rozwój miasta, jego mieszkańców, inicjować mądre zmiany i poprawiać jakość życia. Tworzymy je z myślą o kreatywnych, nieszablonowych osobach, którym bliskie się zagadnienia jakości życia w mieście, dbania o jego przestrzeń, a także realizacji różnych polityk publicznych.

    Recent Events
    More

Are you organizing Promocja i fundraising, a rozwój publiczności?

Claim the event and start manage its content.

I am the organizer
Social
Rating

based on 0 reviews