×
Eventil - Find Tech Events
Official mobile app
FREE - In Google Play
View
×
Eventil
Official mobile app
FREE - In App Store
View

Karel Šťastný - Messaging in Distributed Systems

Mar 12, 2019 · Praha 3, Czechia

The times when we developed big monolith systems have passed.
Nowadays, systems are often separated into multiple distributed services. This brings us a lot of advantages but also some new challenges. One of the problems we need to solve is communication - how do these services talk to each other? How does one service inform others about changes in its state? How does one service ask another to perform some work for it?
I will show you one approach to answering these questions in this talk, Messaging in Distributed Systems. The presentation will be focused more on general principles rather than a concrete technology.

Event organizers
  • FSharping

    FSharping je komunita nadšenců okolo jazyka F# a funkcionálního programování. Chceme se společně učit, předávat si znalosti a společně prošlapávat cesty. Je úplně jedno, jakou úroveň znalostí a zkušeností máš. Vítán je každý, kdo má chuť se vzdělávat a zároveň svoje zkušenosti předávat ostatním. Ať už formou článků nebo na srazech. Srazy pořádáme s určitou neurčitou pravidelností. Vždy se snažíme sehnat zajímavého řečníka se zajímavým tématem, ale vzít slovo si může každý a popovídat o svých zkušenostech a

    Recent Events
    More

Are you organizing Karel Šťastný - Messaging in Distributed Systems?

Claim the event and start manage its content.

I am the organizer
Social
Rating

based on 0 reviews

Featured Events