JVM: przez dziurkę od klucza

Nov 4, 2017 · Łódź, Poland


Już 4 listopada kolejny warsztat JUG - tym razem organizowany we współpracy z Sii Sp. z o.o. Tym razem będzie to podróż w głąb maszyny wirtualnej Javy, w którą zabierze was Jarek Pałka :)
Warsztat przeznaczony jest dla zaawansowanych i średniozaawansowanych adeptów JVM.

Uwaga: Informacje odnośnie zapisów

• Na warsztat mogą sie zapisać osoby z uzupełnionym imieniem i nazwiskiem (Settings -> General -> Name -> edit). 

• Spora liczba pustych miejsc na kilku ostatnich warsztatach w połączeniu z długą listą oczekujących skłania nas do tego aby wyciągać konsekwencje wobec nieusprawiedliwionych nieobecnych.
Na tę chwilę prosimy 
 o aktualizacje RSVP niezwłocznie w przypadku braku możliwości pojawienia się. 


O warsztacie:

JVM to złożona maszyna, która napędza nasze systemy. Codziennie w pocie czoła przerzuca terabajty obiektów pomiędzy kolejnymi generacjami w GC, generuje strumienie optymalnego kodu skompilowanego przez jeden z kompilatorów JIT, w międzyczasie próbując dogadać się z systemem operacyjnym. Jednak nie zawsze w naszej maszynowni wszystko przebiega zgodnie z planem. Gdzie szukać informacji? Jak odczytywać i interpretować wartości metryk? Kiedy winny jest JVM, nasza aplikacja, a w jakim przypadku system operacyjny?

•  Za uchyloną kotarą

Podczas tej sesji postaram się pokazać dostępne narzędzia, magiczne przełączniki i dostępne rozwiązania potrzebne w pracy każdego "kryminologa" JVM. Sesja będzie przeznaczona dla osób, które zaczynają przygodę z optymalizacją JVM. Porozmawiamy o zapisywaniu zdarzeń z JVM, narzędziach ukrytych w JDK,w  tym także Java Mission Control i Flight Recorder i zobaczymy jak Java płonie :). Nie zapomnimy też o narzędziach dostępnych w systemie operacyjnym Linux.

•  Przyłapani w akcie

Uzbrojeni w narzędzia i wiedzę, podczas tej sesji spróbujemy przekuć teorię w praktykę. Na naszej drodze staną zasobożerne procesy, wściekle pożerające CPU, RAM i IOOPS naszego systemu. Spróbujemy je odnaleźć i, korzystając z narzędzi, zidentyfikować źródło  problemu. Na dostarczonych serwerach uruchomione będą procesy JVM, a my bez dostępu do kodu źródłowego oddamy się zawiłościom inwestygacji i wkroczymy w świat kryminalistyki JVM.

•  Błogosławieni, którzy ujrzeli maszynę

Ten rozdział poświęcimy JMH (Java Microbenchmark Harness), narzędziu które pozowoli nam pisać testy wydajnościowe naszego kodu. Poznamy API JMH, bogaty zestaw opcji oraz jak konstruować testy  wydajnościowe by nie ulec iluzji, iż wszystko działa poprawnie. To wszystko na kilku przykładach, które między innymi porównają wydajność struktur danych dostępnych w Java SDK.

•  Epilog

Zapraszam Was na podróż w głąb maszyny. Zabierzcie ze sobą terminal, Java 8, ulubione IDE i dziecięcą ciekawość. Warsztaty zakładają, że programujecie w Java na przyzwoitym poziomie, a JVM jest Wam obcy, jednak macie w sobie głód zrozumienia, jak to wszystko działa.


O prelegencie:

Jarek Pałka - od ponad 10 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk, z tym samym zawsze skutkiem. Co doprowadziło mnie do wniosku, że nie ważne co robisz tak długo, jak robisz to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i używasz właściwych narzędzi które wykonają pracę za Ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideą TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST, JavaScript i NOSQL, by potem porzucić je by zgłębić tajniki "system thinking" i zachwycić się siłą jaką niesie z sobą "metafora" i odkryć, że rządzą nami te same prawa "natury". Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W chwilach wolnych członek SSEEP i autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/


O sponsorze słów kilka:

Zatrudniając 3 100 specjalistów, Sii jest dostawcą usług IT i inżynierii przemysłowej w Polsce.

Wspiera klientów w zakresie doradztwa, analiz i testów, rozwoju oprogramowania, zarządzania infrastrukturą, integracji i utrzymania systemów oraz inżynierii przemysłowej.

Specjaliści Sii realizują projekty dla firm z sektorów bankowości i finansów, ubezpieczeń, telekomunikacji, Hi-Tech, energetyki i przemysłu.

Posiadamy w Polsce 8 biur: w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Lublinie i Katowicach.

Oddział w Łodzi powstał w 2012 roku i ma swoją siedzibę  przy ul. Kopcińskiego 79.

Oprócz rozwoju w kierunku technologicznym polegającym na kontakcie z najlepszymi specjalistami i doskonaleniem umiejętności technicznych podczas szkoleń, chętnie spędzamy wspólnie czas, nie tylko podczas licznych wydarzeń integracyjnych – razem rozwijamy swoje pasje!

Spotykamy się podczas treningów biegowych, mamy własną drużynę piłki nożnej, gramy w planszówki czy piszemy bajki dla potrzebujących!

Organizujemy również wydarzenia branżowe m.in. konferencję GET.NET, jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z technologiami .NET w Polsce.

Event organizers

Are you organizing JVM: przez dziurkę od klucza?

Claim the event and start manage its content.

I am the organizer
Social
Rating

based on 0 reviews