#12 Voyeurs in the JVM land

Apr 24, 2018 · Kielce, Poland

Talk #1: “Za uchyloną kotarą” by Jarek Pałka

Abstract:
JVM to złożona maszyna, która napędza nasze systemy. Codziennie w pocie czoła przerzuca terabajty obiektów pomiędzy kolejnymi generacjami w GC, generuje strumienie optymalnego kodu skompilowanego przez jeden z kompilatorów JIT, w międzyczasie próbując dogadać się z systemem operacyjnym. Jednak nie zawsze w naszej maszynowni wszystko przebiega zgodnie z planem. Gdzie szukać informacji? Jak odczytywać i interpretować wartości metryk? Kiedy winny jest JVM, nasza aplikacja, a w jakim przypadku system operacyjny?

Podczas tej sesji postaram się pokazać dostępne narzędzia, magiczne przełączniki i dostępne rozwiązania potrzebne w pracy każdego “kryminologa” JVM. Sesja będzie przeznaczona dla osób, które zaczynają przygodę z optymalizacją JVM.

Porozmawiamy o zapisywaniu zdarzeń z JVM, narzędziach ukrytych w JDK,
w tym także Java Mission Control i Flight Recorder i zobaczymy jak Java płonie :).
Nie zapomnimy też o narzędziach dostępnych w systemie operacyjnym Linux.

Talk #2: “Przyłapani w akcie” by Jarek Pałka

Abstract:
Uzbrojeni w narzędzia i wiedzę, podczas tej sesji spróbujemy przekuć teorię w praktykę. Na naszej drodze staną zasobożerne procesy, wściekle pożerające CPU, RAM i IOOPS naszego systemu. Spróbujemy je odnaleźć i, korzystając z narzędzi, zidentyfikować źródło problemu. Na maszynie uruchomione będą procesy JVM, a my bez dostępu do kodu źródłowego oddamy się zawiłościom inwestygacji i wkroczymy w świat kryminalistyki JVM.

Bio:
Od ponad 15 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista,
architekt, manager i „inżynier do spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk, zawsze jednak z tym samym, pożądanym skutkiem. Co doprowadziło mnie do wniosku, że nie ważne co robisz, tak długo jak robisz to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i używasz właściwych narzędzi, które wykonają pracę za ciebie.

W międzyczasie dałem się porwać ideą TDD oraz Software Craftsmanship, do granic możliwości wyeksploatowałem tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL, by potem porzucić je, by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą jaką niesie ze sobą „metafora” i odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”.

Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów.

Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat
architektury na konferencjach w Polsce. Trener w http://symentis.pl
i autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz samozwańczy dyktator w radach programowych konferencji JDD, 4Developers, SegFault i CoreDump.

Event organizers

Are you organizing #12 Voyeurs in the JVM land?

Claim the event and start manage its content.

I am the organizer
Social
Rating

based on 0 reviews